لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

سازمان نظارت بر حقوق بشر خواهان تحقیق درباره کشته شدن رهبر یک گروه افراطی در نیجریه شده است


یک گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر مرگ رهبر یک گروه افراطی اسلامگرا در نیجریه را، که چند ساعت پس از بازداشت کشته شد، زیر سئوال کشیده است.

مقامات در شهر «مادوگوری» در شمال نیجریه می گویند محمد یوسف رهبر «بوکو حرام» شامگاه پنجشنبه کشته شد. شرایط مرگ او هنوز روشن نیست. اما چندین خبرگزاری می گویند محمد یوسف در تیراندازی با پلیس در حالی که سعی داشت فرار کند کشته شد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر در نیویورک روز جمعه در بیانیه ای گزارش ها را «فوق العاده نگران کننده» نامید و خواست درباره مرگ یوسف بی درنگ تحقیق شود.

مقامات نیجریه «بوکو حرام» را مسئول خشونتی می دانند که روز یکشنبه پس از دستگیری برخی از رهبران گروه آغاز شد. برای پنج روز، ستیزه گران به کلانتری ها، کلیساها و ساختمان های دولتی حمله کرده اند.

صدها نفر در جریان ناآرامی کشته شده اند. برخی گزارش ها شمار کشته شدگان را بالغ به ۶۰۰ نفر می دانند. گفته می شود این تعداد دست کم ۱۰۰ عضو «بوکو حرام» را شامل می شود. مقامات می گویند هزاران نفر نیز در اثر جنگ دربدر شده اند.

طرفداران بوک حرام می خواهند نیجریه شمالی، تغییر سختی از قوانین اسلامی را اجرا کند. آنها آموزش های غربی را گناه می دانند. مقامات نیجریه این گروه را «طالبان» می نامند.

در دهه گذشته، ۱۲ ایالت از ۳۶ ایالت نیجریه شرع اسلام را به اجرا گذاشته اند. کشور تقریبا بطور مساوی بین مسیحیان و مسلمانان تقسیم می شود، و اسلام بر شمال کشور مسلط است. در زد وخورد های گاه بگاه بین دو طرف در سالهای اخیر، هزاران نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG