لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

سناتور جان کری با رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد


به نظر می رسد ایالات متحده و سوریه گام دیگری در کوشش برای بهبود مناسبات برداشته اند.

جان کری، کاندیدای سابق ریاست جمهوری و رییس دمکرات کمیته مناسبات خارجی سنا، امروز شنبه در دمشق با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد. او سومین مقام آمریکایی است که ظرف یک هفته به دیدار اسد می رود.

مقامات آمریکایی پیوسته به سوریه درباره برنامه اتمی احتمالی آن و آنچه حمایت از گروه های تروریستی گفته می شود هشدار داده اند. اما روز جمعه، ایالات متحده از سفیر سوریه در واشنگتن دعوت کرد برای بحث در باره به این نگرانی ها در جلسه ای شرکت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت از عماد مصطفی دعوت شده است با جفری فلتمن، کفیل اداره امور خاور نزدیک در وزارت امور خارجه ملاقات کند.

سخنگو به گزارش روز پنجشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد که در آن گفته می شد رگه هایی از اورانیوم در یک محل مظنون به فعالیت های اتمی در سوریه پیدا شده است و از دمشق خواست با آژانس کاملا همکاری کند.

آمریکا از زمان ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان سفیر کامل در سوریه نداشته است. واشنگتن همچنین سوریه را متهم کرده است که به ستیزه گران اجازه می دهد وارد عراق شوند.

بشار اسد هفته پیبش به یک روزنامه بریتانیایی گفت امیدوار است رابطه جدیدی با آمریکا، اینک که دولت بوش رفته است، برقرار شود. بشار اسد همچنین گفت انتظار دارد پرزیدنت اوباما به زودی سفیری را به دمشق باز گرداند.

XS
SM
MD
LG