لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

گزارش علمی: اکتشاف های جدید پژوهشگران ناسا در سیاره های منظومه شمسی


پال سیسکو، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

کاوشگر فضایی مسنجر ناسا برای دومین بار در سال جاری به سیاره عطارد اعزام شده است. این سیاره به اصطلاح اسرارآمیز نزدیک ترین سیاره به خورشید است.

«مارینر ۱۰»، آخرین کاوشگری بود که بیش از سه دهه پیش این سیاره را مورد بررسی قرار داده بود. تصاویر گرافیکی نشان می دهند ۳۰ سال پیش نقشه حدود نیمی از سطح این سیاره توسط کاوشگر مسنجر عکس برداری شده بود.

هم اکنون ناسا با دو سفر مسنجر از نود درصد سطح این سیاره عکس برداری کرده است. گروه پژوهشگران ناسا، یافته های خود را در مرکز آژانس فضانوردی ملی آمریکا در واشنگتن مورد بررسی قرار داده اند.

مارک رابینسون، استاد دانشگاه ایالتی آریزونا و یکی از پژوهشگران این ماموریت فضایی، می گوید: « به طورهمزمان، دور شدن مسنجر از سطح عطارد و نیز نیم کره این سیاره را در تصاویر مشاهده می کنیم. بعضی از تصاویر سایه های تقریبی از رنگ واقعی سیاره را نشان می دهد و دوربین مسنجر با استفاده از رنگ های شفاف و درخشان توانسته نه تنها طول موج قابل مشاهده را اندازه گیری کند، بلکه قادر بوده تا امواج مادون قرمز را نیز ثبت کند. با توجه به گدازه های موجود در سطح سیاره کاملا مشخص است که در گذشته آتشفشان های عظیمی در سیاره عطارد روی داده بوده است. نکته بسیار قابل توجه در یکی از تصاویر مقیاس و اندازه گیری کل سطح سیاره است. در زمینه عکس، برخی از تصاویر سطوحی پرتراکم و بافت سخت آن را نشان می دهد، در حالی که برخی مناطق سطوح صاف و یک دست تری هستند که در نهایت نمایانگر این است که در واقع سیاره عطارد به چه سیاره ای شباهت دارد.»

برخی تصاویر این کاوشگر، حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع از سیاره عطارد را از نزدیک عکس برداری کرده است.

ماریا زوبر، محقق موسسه فن آوری ماساچوست می گوید: « به نظر می رسد رسوبات مواد معدنی درخشان و شفاف سطح عطارد، بازمانده های بسیار قدیمی انفجار های آتش فشانی باشند. با بررسی تصاویر دو سفر فضایی کاوشگر ناسا به عطارد به درک بهتری از اهمیت انفجارهای آتش فشانی در مراحل شکل گیری این سیاره رسیده ایم و در حال حاضر حتی اندازه گیری این سطوح نیز برای ما امکان پذیر خواهد بود. بخش هایی از فیلم های ثبت شده مسنجر، مناطقی شبیه دشت صاف و مسطح را نشان می دهد که با هزاران کیلومتر مربع گدازه سخت پوشیده شده اند.»

زوبر می افزاید: « با توجه به اندازه نسبتا کوچک سیاره عطارد چنین حجم عظیمی از گدازه خارق العاده است و تردیدی نیست که همزمان با ذوب این گدازه ها تغییرات عظیمی دراعماق و سطوح این سیاره ایجاد کرده است. نظاره دقیق تصاویر مسنجر و نیز دیگر مراحل شکل گیری سطح سیاره عطارد، روایت سرنوشت دیگر سیاره های منظومه شمسی را حکایت می کند که تاریخ آتش فشان های عظیم جهان را شکل داده است. »

پژوهشگران ناسا چشم انتظار دیگر تصاویر مسنجر از عطارد هستند که چرخش دور مدار این سیاره را در سال ۲۰۱۱ آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG