لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

در تايوان هزاران نفر عليه چين راهپيمايی کردند


ده ها هزار نفر امروز (شنبه) در پايتخت تايوان عليه گرم شدن مناسبات با پکن تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان در خيابانهای تایپه به در حالی که پرچمهايی در دست داشتند عليه ملاقات مذاکره کننده ارشد پکن شعار می دادند و خشم خود رانسبت به يک سلسله رسوايی های صادراتی چين از جمله شيرهای آلوده ابراز می داشتند.
تعداد تظاهرکنندگان هنوز تاييد نشده، اما حزب اوپوزيسيون دموکرات مترقی که اين تظاهرات را سازمان داده است، انتظار داشت حدود ۵۰۰ هزار نفر شرکت کنند.

روز پنج شنبه، رييس حزب گفت مذاکرات آينده با نماينده چين، تايوان را بيشتر در جهت وحدت با چين پيش خواهد برد. وی همچنين افزود «اين چيزی نيست که يک جامعه دموکراتيک دوست داشته باشد ببيند».

چن، که رياست انجمن چينی مناسبات دو سوی تنگه تايوان را بر عهده دارد، قرار است روز سوم نوامبر با مقامات تايوانی گفتگو کند. انتظار می رود دو طرف در مورد توسعه راههای حمل و نقل محموله های دريايی گفتگو کنند.

دولت چين می گويد مذاکرات عليرغم مشاجره معاون چن و طرفداران استقلال در تايوان، پيش خواهد رفت.

روز چهارشنبه، نماينده چن، يک ملاقات خصوصی را پس از اينکه توسط معترضين به زمين هل داده شد نيمه تمام گذاشت. مقامات چين و تايوان هر دو اين حمله را محکوم کردند.

رييس جمهوری تايوان از زمان برگزيده شدن سعی داشته است روابط دو طرف را با تمرکز روی داد و ستد و معاملات ارزی و پرهيز از موضوع سياسی سخت تر حاکميت تايوان بهبود بخشد.

در ماه ژوئن، پس از دهها سال،دو طرف برای اولين بار پروازهای مستقيم آخر هفته را از پکن به تايپه آغاز کردند. همچنين موافقت کردند توريستهای چينی بيشتری به جزيره وارد شوند.

در سال ۱۹۴۹ تايوان و چين پس از جنگ داخلی از هم جدا شدند، اما روابط آنها تا حدودی در سالهای اخير بهبود پيدا کرده است. چين ادعا می کند تايوان بخشی از قلمرو آن است که می تواند اگر لازم شود به زور آن را پس بگيرد.

XS
SM
MD
LG