لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه استعفا می دهد


دستیاران اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل می گویند او روز یکشنبه ، در پی یک سلسله اتهامات فساد، استعفا می دهد. بگفته آنها، اولمرت تصمیم خود را به استعفا روز یکشنه در جلسه هفتگی کابینه ، پیش از تسلیم رسمی به شیمون پرز نخست وزیر ، اعلام خواهد کرد. در اوائل سال جاری، اولمرت قول داد پس از انتخاب رهبر جدیدی برای حزب حاکم کادیما کنار خواهد رفت.

اعضای کادیما روز چهارشنبه با اختلاف اندک تزیپی لیونی وزیر امور خارجه را برگزیدند و او را در مسیر تبدیل شدن به نخست وزیر آینده اسراییل قرار دادند.

لیونی باید برای احراز این مقام ظرف هفته های پیش رو ائتلافی تشکیل دهد، در صورتی که موفق نشود، انتخابات پارلمانی احتمالا در اوائل سال آینده برگزار خواهد شد.

اولمرت تا تشکیل دولت جدید بعنوان نخست وزیر موقت به کار ادامه خواهد داد. هنوز معلوم نیست او دقیقا چه زمانی با رییس جمهوری ملاقات خواهد کرد. منابع می گویند ممکن است پس از بازگشت پرز از احلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک صورت گیرد. لیونی تنها با یک درصد رای اضافی در رقابت برای رهبری کادیما برنده شد، و نگرانی هایی را در مورد میزان حمایت از او در داخل حزب بوجود آورد. رقیبش، شائول موفاض، وزیر ترابری، روز پنجشنبه گفت سیاست را ترک می کند .

بنجامین نتانیاهو، رهبر اوپوزیسیون می خواهد برگزاری انتخابات جدید بی درنگ اعلام شود و آنرا دمکراتیک راه برای انتخاب نخست وزیر آینده می داند.

XS
SM
MD
LG