لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

کرزی ميگويد افزايش خشونت در افغانستان ناشی از سهل انگاری است


رهبر افغانستان ميگويد خشونت در کشورش بدان جهت بيشتر شده است که دولت و متحدانش از توجه کافی به تروريست ها و منابع آنها غافل بوده اند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان امروز، چهارشنبه، گفت به تاسيسات، مامن ها و شبکه های مالی تروريستی توجهی کافی نشده است. وی پس از ملاقات با نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه با خبرنگاران صحبت ميکرد

. رهبر فرانسه در واکنش به کشته شدن ده سرباز فرانسوی درگير در جنگ با شورشيان طالبان در افغانستان، که روز دوشنبه رخ داد، به آن کشور سفر کرد. آقای سارکوزی به سربازان فرانسوی گفت از اعزام آنان به افغانستان تاسفی ندارد و افزود افغانستان مجبور نيست در جنگی که وی آن را عليه وحشی گری ناميد، تنها باشد.

مقامات ميگويند در حمله روز دوشنبه شورشيان طالبان در شرق کابل، ده سرباز فرانسوی کشته و بيست و يک سرباز مجروح شدند. در آن زدوخورد دست کم سيزه شورشی نيز کشته شدند.

آقای سارکوزی در جريان توقف کوتاه خود در کابل از ساختمانی که اجساد ده سرباز کشته شده فرانسوی در آنجا نگاهداری ميشد نيز ديدن کرد.

در همين حال نيروهای افغان امروز دست کم نه شورشی را در در محله اليشر در ولايت خوست کشتند. مقامات افغان ميگويند شورشيان به يک شرکت جاده سازی حمله کرده بودند که با واکنش پليس و سربازان ائتلاف روبرو شدند.

روز سه شنبه، بمب گذاران انتحاری طالبان و افراد مسلح به يک پايگاه نظامی آمريکا در خوست حمله کردند اما نتوانستند به هدف خود برسند. والی ولايت خوست ميگويد قريب سی تفنگچی طالبان به پايگاه سالرنو حمله کردند. وی گفت اجساد شش بمب گذار انتحاری پيدا شده است. ديگر مقامات افغان ميگويند در اين حمله سيزده ستيزه گر نيز کشته شدند.

XS
SM
MD
LG