لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

نخست وزير برکنار شده تايلند از رياست حزب خود استعفا داد


تکسين شيناوارتا Thaksin Shinawatra، نخست وزير برکنار شده تايلند، طی بيانيه‌ای که روز سه شنبه (امروز) در لندن منتشر کرد، از رياست حزب سياسی خود «تای رک تايThai Rak Thai » که موسس آن است، استعفا داد. وی دليل استعفای خود را حراست از آينده حزب اعلام کرد.

ماه گذشته در حاليکه آقای تکسين برای سخنرانی در مجمع سازمان ملل در نيويورک بود، فرماندهان ارتش تايلند طی يک کودتای بدون خونريزي، او را برکنار کردند. در حاليکه يک کميسيون نظامی به اتهام فساد در دولت آقای تکسين رسيدگی مي‌‌کند، خود وی در لندن مانده است.

از روز کودتا تا کنون، بيش از دويست نفر از حزب آقای تکسين کناره گرفته‌اند، از جمله چندتن از اعضای کابينه تکسين و قانونگذاران برجسته. کودتاچيان فعاليت احزاب سياسی را در تايلند تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده‌اند.

فرمانده سابق ارتش تايلند، سورايود چولانونت Surayud Chulanont روز يکشنبه با ادای سوگند نخست وزيري، به جای آقای تکسين نشست.

نخست وزير جديد وعده داده است که در دوران تصدی خود، بر سازش ملی تمرکز دهد. رهبران کودتای نظامی تايلند گفتند تا سال آينده که انتخابات عمومی برگزار شود، آقای سورايود در مقام نخست وزيری باقی خواهند ماند.

فرماندهان ارتش تايلند منظور خود را از کودتا متحد کردن مجدد تايلند در پی ماه‌ها اغتشاش سياسی عنوان کردند. در اعتراض فساد مالی دولت آقای تکسين، روزانه تظاهراتی در تايلند بر پا مي‌شد. از جمله اقدامات انتقاد برانگيز آقای تکسين، فروش سهام شرکت مخابرات متعلق به خانواده‌اش به يک شرکت ملی سرمايه‌‌گذاری سنگاپوری بود که گفته شد خانواده تکسين از پرداخت ماليات برای اين معامله عظيم طفره رفت.

XS
SM
MD
LG