لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ ایران ۰۵:۰۷

گزارش کمیته حقیقت یاب در مورد نقش بریتانیا در این جنگ روز چهارشنبه در بریتانیا منتشر شد. بخش هایی از گزارش و اظهارات اعضای کمیته حقیقت یاب به نوشته رویترز از این قرار است:

- شرایطی که منجر به این نتیجه گیری شد که اقدام نظامی بریتانیا در عراق بنیاد حقوقی دارد، رضایت بخش نیست و فاصله زیادی از این ویژگی دارد.

-توصیه های حقوقی وکیل ارشد دولت که حمله به عراق قانونی است در یک جلسه کابینه با وزیران ارشد مطرح شد، اما در باره جزئیات آن صحبت خاصی ضبط نشد و تمایل چندانی نیز به سوال کردن از جزئیات توصیه لرد گلداسمیت دیده نمی شود.

- در زمان رای گیری در ۱۸ مارس در پارلمان بریتانیا، همه راه های دیپلماتیک برای حل و فصل صلح آمیز پرونده عراق به کار گرفته نشده بود و هنوز شرایط به گونه ای نبود که جنگ با عراق آخرین راه حل باشد.

- به تونی بلر، نخست وزیر وقت هشدار داده شده بود که خطر افزایش فعالیت های القاعده در نتیجه حمله به عراق وجود دارد.

- به آقای بلر توصیه شده بود که حمله به عراق می تواند تهدیدات علیه بریتانیا و منافع بریتانیا از سوی القاعده و گروه های مرتبط را افزایش دهد.

- عراق سال ۲۰۰۹ قطعا با اهداف بریتانیا که در ژانویه ۲۰۰۳ تعریف شده بود، فاصله داشت و به موفقیت استراتژیک نرسید. اگرچه مرزهای عراق به همان صورتی که در سال ۲۰۰۳ بود حفظ شد، اختلافات فرقه ای عمیق ثبات و وحدت کشور را حفظ کرد.

-گزارش از برنامه دولت برای دوران پس از جنگ عراق انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG