لینکهای قابل دسترسی

دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ایران ۱۷:۵۳

یک شرکت آمریکایی قرار است با سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی، در استان چهارمحال و بختیاری نیروگاه تولید برق از زباله بسازد.

مشاور برنامه ریزی استانداری چهارمحال و بختیاری به خبرگزاری ایرنا گفت که شرکت ورلد اکو انرژی (World Eco Energy) تفاهمنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه تولید انرژی از منابع برگشت‌پذیر با استاندار این استان امضا کرده است.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون دلار، تامین تجهیزات و ماشین آلات و انتقال به ایران، اجرای کامل پروژه، استفاده ۸۰ درصدی از نیروی کار بومی و همچنین اجرای پروژه در مدت زمان مورد توافق، از تعهدات شرکت آمریکایی است.

پروژه قرار است در چهار فاز و به مدت ۲۴ تا ۳۶ ماه اجرا شده و به بهره‌برداری برسد.

شرکت «ورد اکو انرژی» یک شرکت تولید انرژی‌های پاک از منابعی مانند نورخورشید، انواع پسماند و دی‌اکسید کربن است. این شرکت همچنین با استفاده از فناوری‌های پیشرفته از این منابع برای بازسازی خاک و غنی سازی آن، و تولید روغن‌های گیاهی که در ماشین آلات به کار گرفته می‌شوند، استفاده می‌کند.

در حال حاضر نحوه دفن و بازیافت زباله یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی در مناطق مختلف ایران است. در بسیاری از مناطق ایران، زباله همچنان به صورت سنتی جمع آوری شده و بدون تفکیک، در چاله‌های بزرگ دفن می‌شود. در بسیاری از مناطق نیز زباله‌ها طبیعت رها می‌شود. این شیوه‌های جمع آوری و دفع زباله، موجب بوجود آمدن آلودگی‌های شدید در خاک، آب‌های زیرزمینی و جاری و هوا شده است.

تولید برق از زباله می‌تواند علاوه بر ایجاد انرژی پاک، دفع زباله را نیز سامان بخشیده و از خطرات زیست محیطی آن بکاهد.

به گفته مشاور استاندار چهارمحال و بختیاری، پروژه تولید برق از زباله می‌تواند روزانه از یک هزار و ۵۰۰ تن زباله حدود ۲۵۰ مگاوات برق تولید کند که معادل یک چهارم برق تولیدی سد کارون ۳ است.

ملک محمد قربان‌پور، همچنین گفت که تولید خوراک دام، پروتئین، امگا ۳، گاز متان و اتان و سوخت هواپیما، از دیگر اهداف این پروژه است.

XS
SM
MD
LG